“Na čijoj ste strani?” je pogrešno pitanje
Juče je održan treći nastavak jedne iste javne sednice Komisije za planove o planu detaljne regulacije Bajdina, dve i po godine nakon prethodnog termina. Podsetimo se, izrada ovog plana je započeta 2016. godine, rani javni uvid je održan 2017. godine, a do javnog uvida se potom čekalo još pet godina. Početkom 2022. godine održan je javni uvid u ovaj plan, u okviru kojeg je održana i javna sednica Komisije za planove (javna rasprava) u dva nastavka, zbog velikog broja zainteresovanih građana i neuspšne moderacije javne rasprave i suprostavljenih stavova građana. Obećan je i treći nastavak, ali se on nije desio te 2022, kao ni 2023, a ni veći deo 2024. godine. Tokom te dve i po godine, nadležne institucije su mirovale i nisu preduzele nikakve aktivnosti ili iskorak ka javnosti. Naprotiv, javnost i građani u Beogradu su već upoznati sa taktikama razvlačenja procedure planiranja neopravdano dugo, čiji je cilj pasiviziranje nezadovoljnih građana, demotivisanje učešća u planiranju i zaboravljanje da je uopšte i postojao neki javni uvid i javna rasprava u kojoj su učestvovali. U tim okolnostima se jasno vidi koliko su značajni napori samoorganizovanja lokalnih građanskih grupa. Primer je grupa “Mirijevo zeleno i zdravo”, koja informiše i mobiliše lokalno stanovništvo u kontinuitetu prethodne tri godine i zahvaljujući njihovim naporima, građani nisu zaboravili na izradu ovog plana i predloženo plansko rešenje.
Kao i prethodna dva termina javne rasprave, i jučerašnji je bio obojen intezivnim sukobom ineresa različitih aktera relevantnih i zainteresovanih za područje Bajdine. Dve grupe aktera su u ovom slučaju najizraženije – građani koji su vlasnici pojedinačnih parcela na području Bajdine i građani koji stanuju u Mirijevu i teže očuvanju postojeće zelene površine na području Bajdine. Ovo područje (66 ha) je teritorija podeljena na mnoštvo manjih parcela u privatnoj svojini pojedinaca. Međutim, na 54 ha ovog područja planom je prepoznata prirodno regulisana zelena površina. Na inicijativu vlasnika parcela i u skladu sa njihovim interesima da se donese planski osnov po kojem bi se na tim parcelama moglo graditi, predloženo je plansko rešenje koje područje Bajdine iz zelene površine transformiše u stambeno naselje za 12000 stanovnika, ali na aktivnom i potencijalnom klizištu. Predloženo plansko rešenje je u suprotnosti sa strateškim ciljevima grada koji predviđaju pošumljavanje i to pre svega na klizištima. Takođe, zelena površina na ovom području predstavlja svojevrsni zaštitni pojas od štetnih uticaja na zdravlje građana koji iz pravca Vinče idu ne samo ka Mirijevu, već i ostatku grada. Iako prirodno regulisana, ova površina predstavlja ekosistem i stanište za više od 60 životinjskih vrsta, među kojima su mnoge zakonom zaštićene.
Ovakva situacija različitih i sukobljenih stavova, mišljenja, potreba i vizija razvoja jednog prostora koje dolaze od mnoštva različitih aktera je sasvim uobičajena za urbanističko planiranje u današnjim okolnostima. Ali pitanja “Na čijoj ste strani?” i “Koja strana je ovde u pravu?” potpuno bacaju senku na mnogo važnija, fundamentalna pitanja: “Kako je došlo do ovolike esklacije sukoba?”, “Zašto nadležne institucije nisu sposobne da upravljaju procesom izrade ovog plana?”, “Zašto nema moderirane javne rasprave i diskusije?” i ono najvažnije “Čija je to sve odgovornost?”.
Pre svega, način na koji nadležne institucije (Sekretarijat za urbanizam, Glavni urbanista, Komisija za planove i Urbanistički zavod) upravljaju izradom ovog plana zapravo proizvodi i generiše ovaj sukob građana. Sve do javnog uvida u plan (6 godina od početka izrade plana) šira javnost i stanovnici Mirijeva nisu bili informisani o tome da je u pripremi plan koji predviđa potpunu transformaciju jednog dela naselja. Istovremeno, samo jedna grupa zainteresovanih aktera bila je informisana i uključena u proces. Favorizovanje jedne grupe zainteresovanih i jedne vrste interesa, i potpuno zanemarivanje drugih aktera i interesa, pa i javnog interesa, dovodi do potpuno različitih i nejednakih pozicija koje različiti akteri imaju u ovom procesu. Osnovni zadatak nadležnih institucija je da prilikom izrade plana pre svega prepoznaju koji sve interesi u prostoru postoje i ko su relevantne grupe koje treba uključiti u proces, a potom da ulože resurse i napore da mnoštvo tih interesa pomire i pronađu kompromisno rešenje. Ipak, u ovom slučaju (kao i mnogim drugim), nadležne institucije za ovih 8 godina nisu preduzele apsolutno ništa da organizuju neki format ili događaj na kojem bi se osigurao prostor za dijalog i diskusiju. Razlog za to nije nedostatak resursa, već izbor da se resursi ne opredele za te svrhe. Razlog nije nedostatak stručnog kadra, već svestan izbor da se prostor za razgovor i moderaciju sukobljenih interesa potpuno ukine. U nedostaku moderiranog, sigurnog i kontrolisanog prostora za dijalog, nadležni su računali na to da će se onda suprostvljeni građani sukobljavati u svakom drugom prostoru. A reklo bi se najviše su računali da će se to desiti na javnoj raspravi, kako bi potom mogli samo da potkrepe svoja uverenja i obrazloženja “da se sa građanima ne može sarađivati i da građani ne umeju da učestvuju u planiranju” te da je zbog toga svaka participacija javnosti u planiranju besmislena.
Međutim, ono što je zapravo besmisleno je to što institucije i organi odgovorni za koordinaciju i upravljanje izradom plana stvaraju i potkrepljuju konflikte građana na području plana. To kako ovaj proces izgleda, kako se održava i koliko traje sama javna rasprava u celini predstavlja odgovornost nadležnih institucija i organa.
Na jučerašnjoj javnoj raspravi predsednik Komisije za planove istakao je da postoje “dve suprostavljene strane”, a da grad Beograd nema još uvek nikakav stav o ovom planu i upitnom planskom rešenju, te da će nastojati da “presude pravično i donesu pravednu odluku”. Zaista je neophodno istaći da ovo nije proces suđenja, u kojem je Komisija za planove nekakav sudija, koji na javnoj raspravi saslušava stranke u parničnom postupku. Legitimitet odluka koje nadležni organi donose u urbanističkom planiranju leži u adekvatno sprovedenom participativnom procesu iz kojeg proizilaze te odluke. Šta je “pravedno rešenje” nije moguće znati bez održavanja jednog suštinskog i adekvatnog participativnog procesa. Da li će nadležne institucije zaustaviti izradu ovog plana i započeti tu proceduru ispočetka, ovoga puta na odgovoran i profesionalno etičan način, malo je verovatno i upitno. U suprotnom, biće to još jedno u nizu krajnje nelegitimnih planskih rešenja, donetih mimo javnog interesa. Upravo je to najveća šteta, jer kontinuirano zanemarivanje javnog interesa u urbanističkom planiranju dovešće do dugoročnih posledica po grad, koji će osetiti svi, pa i oni građani koji su se izolovali u skupim kvadratima i zatvorenim blokovima sa najboljim uslovima. Kad-tad moraće da izađu iz svojih rezidencija, a sve ostalo je zajednički prostor kroz koji svi moramo da prođemo i koristimo. Kada se on zanemari to utiče na opšte stanje, zdravlje i kvalitet svakodnevnog života svih nas.
POVEZANI TEKSTOVI
Koliko toplotnih talasa možemo da preživimo? Zavisi od zelenila koje budemo imali.
Dva toplotna talasa koja smo, slobodno možemo reći, preživeli ovog leta, najintenzivniji su u poslednjih…
Zelenilo u planovima tek u tragovima, a sve toplija leta nas čekaju
Praksa objavljivanja ranih i javnih uvida u urbanističke planove za vreme leta, u toku velikih vrućina i …
Marina Dorćol – građani postavljali pitanja, ali nije imao ko da odgovori
Juče je u prostorijama Urbanističkog zavoda održan sastanak sa grupom građana Dorćol u srcu, u or…
Plan uz železničku prugu Ostružnica u zoni vodoizvorišta
Plan detaljne regulacije prostora između obilaznice oko Beograda, Obrenovačkog puta i obilazne že…
Zatvaranje, raslojavanje i isključivanje – koncept modernog stanovanja?
Preplavljeni novoizgrađenim stambenim kvadratima i stilom života koji nam se uz njih obećava, sve…
Inicijativa Blok je naš u odbrani novobeogradskog zelenila
U februaru 2024. godine, privremeni organ grada Beograda doneo je odluku o izradi plana detalj…
Kako će se ovog leta rashladiti energetski siromašni?
Jedan vreli letnji dan u mom životu protiče ispod klime, razgaćena, sa hladnom kafom na stolu i…
Građani zahtevaju izmene projekta Marina Dorćol zbog uticaja na životnu okolinu
Krajem septembra 2021. godine usvojen je Plan detaljne regulacije za Linijski park Beograd, projekat koji…
Više od 10% zelenila nestalo u Beogradu za 20 godina
Zelena infrastruktura je ključna za život u gradu, kako zdravstveno, tako i funkcionalno, u smislu zaštit…
Deklaracija o sudbini Beogradskog Sajma i Generalštaba-Saopštenje za javnost
Na osnovu aklamacijski iskazanih mišljenja Foruma – više od 350 arhitekata i inženjera različitih struka…
Primedbe na plan za hotel Jugoslavija – javni uvid
U periodu od 15.04. do 20.05.2024. možete poslati primedbe na plan za hotel Jugoslavija, koji je u isto…
U aktulenim planovima, zelenilo samo u tragovima
Trenutno se na ranom javnom uvidu nalaze dva plana detaljne regulacije koji u svom…
Trošimo duplo više energiije nego EU, a koliko možemo da platimo?
U Srbiji preko milion domaćinstava živi u energetskom siromaštvu. Prema zvaničnoj…
Video serijal “Pojmovnik – Ka drugačijem gradu”
Pred vama je serijal od četiri videa u kom pojašnjavamo osnovne pojmove koji definišu bolji život…
Šta se planira na Avali i Kosmaju?
Na oglasnoj tabli Grada pojavio se plan koji obuhvata ceo predeo Avale i Kosmaja, dakle, …
Šuma ne može biti pretvorena u komercijalne sadržaje – PDR za Zmaj
Nacrt izmena i dopuna PDR-a za područje privredne zone “auto-put” u Novom Beogradu…
Grad koji nestaje i grad koji nastaje
Kada pogledamo retrospektivno na 2023. godinu, jasno nam je da se Beograd trajno menja…
Slavimo 100 žena u arhitekturi!
Verovatno ste primetili da objave i najave urbanističkih planova i projekata ne možete tek tako d…
Urbanistički projekat za Sajam mora da se poništi
Verovatno ste primetili da objave i najave urbanističkih planova i projekata ne možete tek tako d…
Završen još jedan Zemaljski forum!
Krajem avgusta 2023. godine organizovali smo drugi Zemaljski forum, pod nazivom Terrestrial forum…
Primedbe na plan za Hotel Jugoslavija
U periodu od 11.09. do 25.09.2023. u toku je rani javni uvid u Plan detaljne regulacije bloka 11 i dela…
Mali vodič za čitanje planova
Opšta podela dokumenata iz oblasti prostornog i urbanističkog planiranja prepoznaje: planske do…
Zemljište je ograničen resurs
Zemljište je ograničen resurs na kom se nalaze šume, polja i mora, na zemljištu gradimo svoje dom…
Gde je plan?
Verovatno ste primetili da objave i najave urbanističkih planova i projekata ne možete tek tako d…
PEŠAČKO-BICIKLISTIČKI MOST: PRIMEDBE
PEŠAČKO-BICIKLISTIČKI MOST: PRIMEDBEU toku je javni uvid u Nacrt PDR za...
Izmene Zakona o planiranju i izgradnji – ni reči o javnom interesu PRIMEDBE
Nevladine organizacije RERI i Ministarstvo prostora su nakon jučerašnje rasprave o izmenama Zakon…
Pešačko-biciklistički most: PRIMEDBE
U toku je javni uvid u Nacrt PDR za izgradnju pešačko – biciklističke veze između Ulice Omladinsk…
GUP po meri čoveka – ali kog?
Sveobuhvatni društveni konsenzus o zajedničkim ciljevima i pravcima prostornog uređenja jednog …
Izveštaj sa četvrtog foruma
Razvoj Rušnja kroz perspektivu potreba njegovih stanovnika: izveštaj sa četvrte mini građanske skupštine…
Generalni urbanistički plan Beograda 2041: PRIMEDBE
U toku je #ranijavniuvid u Generalni urbanistički plan Beograda 2041. Tri godine nakon što je Sku…
Izveštaj sa drugog foruma
Početkom 2022. godine održali smo dva participativna foruma sa temom Generalni urbanistički pl…
Zahtev za održavanje javnih prezentacija GUP 2041
Trideset jedna ekspertska organizacija, građanska i neformalna inicijativa uputila je zahtev nadl…
BEOGRAD 2041
Nalazimo se u vrlo specifičnom trenutku – u toku je izrada Generalnog urbanističkog plana Beograd…
Izveštaj sa trećeg foruma
U subotu 26. marta 2022. godine, održan je četvrti participativni forum, čija je tema bila Nacrt PGR …
Srpsko-kineski industrijski park: PRIMEDBE
U toku je #javniuvid u Nacrt PP područja posebne namene za realizaciju projekta “Srpsko – Kineski…
GUP Beograda 2041 primedbe
U toku je rani javni uvid u Generalni urbanistički plan Beograda do 2041. godine. Tri godine nako…
Ima li prostora za građane u urbanističkom planiranju?
Prema istraživanju kolektiva Ministarstvo prostora, učešće javnosti u urbanističkom planiranju je…
Otvoreno pismo Ministarstvu povodom Predloga reforme
U četvrtak 17. marta, tokom trajanja javne rasprave o Konceptu politike o reformi e-Prostora doku…
Priznanje za Izgradnju mape jednakosti kolektiva BeFem
Dobili smo priznanje za Izgradnju mape jednakosti od kolektiva BeFem. Izuzetno velika čast!…
Vratiti izmene PGR-a Beograda na početak
Usled velikog broja nepravilnosti koje prate izradu Nacrta izmena i dopuna Plana generalne regula…
PGR Beograda, rani javni uvid: PRIMEDBE
Predmetni Elaborat je izložen na rani javni uvid uprkos tome što ne ispunjava i ne sadrži zakonom…
PGR BEOGRADA: primedbe
Danas, 21. januara je poslednji dan za predaju primedbi na Nacrt izmena i dopuna plana generaln…
Nacionalna stambena strategija: PRIMEDBE
Od 20. decembra 2021. godine do 10. januara 2022. godine sprovodila se javna rasprava o Predlogu …
U godini neizvesnosti jedno je bilo sigurno – u Beogradu se gradilo i planiralo!
Osvrt na 2021. godinu ostavlja utisak građanske borbe na svim frontovima – od kontinuiranog preba…
PGR: razvoj Beograda u senci praznika
Povodom odluke da se javni uvid u Nacrt izmena i dopuna Plana generalne regulacije Beograda (PGR)…
Beograd na vodi: PRIMEDBE
U toku je javni uvid u Nacrt izmena i dopuna prostornog plana za projekat „Beograd na vodi”. Već …
Održan prvi Participativni forum
U subotu, 6. novembra organizovali smo eksperimentalni participativni forum u sklopu kojeg su gra…
Prostorni plan RS: PRIMEDBE
Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture je 5. aprila objavilo početak javne rasp…
Nacionalni stadion: PRIMEDBE
Do 30. oktobra traje javni uvid u Prostorni plan područja posebne namene nacionalnog fudbalskog …
Beograd raste i nastaviće, ali da li se razvija?
U četvrtak, 23. septembra predstavili smo rezultate istraživanja javnog mnjenja o problemima funk…
Otvoren prvi Zemaljski forum – Horizonti promene!
U ponedeljak, 23. avgusta smo otvorili prvi Zemaljski forum u Ekološkom centru Radulovački u Srem…
Srpsko-kineski industrijski park, rani javni uvid: PRIMEDBE
U toku je Rani javni uvid povodom izrade Prostornog plana područja posebne namene za realizaciju…
Zahtevamo ponavljanje javnog uvida u Nacrt prostornog plana RS
Udruženja koja se zalažu za zdravu životnu sredinu i održivi urbani razvoj podnela su danas zahtev…
PGR Beograda, javni uvid: PDR za Linijski park: PRIMEDBE
U toku je javni uvid u Nacrt plana detaljne regulacije za Linijski park. Nacrt plana detaljne reg…
PGR Beograda, javni uvid: primedbe
U toku je javni uvid u plan generalne regulacije grada Beograda, međutim, javnost još uvek nema…
Prostorni plan Republike Srbije – neprihvatljivo kratak rok za učešće javnosti
Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture je 5. aprila objavilo početak javne rasp…
Park, ne gradilište! Mitićeva rupa je u opasnosti
Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove Gradske uprave grada Beograda uputio je Elaborat …
Nagrada Crnogorskog salona arhitekture
Imajući u vidu aktuelnu epidemiološku situaciju, Organizacioni tim Salona odlučio je da radove pr…
Pandemija ≠ izgovor
Grad Beograd najgrublje krši građanska prava u nastojanju da bez učešća javnosti ozakoni štetni i…
Zahtevamo odlaganje javnih uvida!
U situaciji pogoršane epidemiološke situacije, kada je broj potvrđenih slučajeva zaraze bolešću …
Poništiti nezakonite procedure izrade planskih dokumenata
Juče je građanima uskraćeno pravo da učestvuju u donošenju odluke o urbanizaciji Makiškog polja, …
Kome je potrebna javna svojina?
Da li je prodaja najbolji način da se prostori u javnom vlasništvu iskoriste i sačuvaju? Beograđa…
Izložba Living the City – aerodrom Berlin-Tempelhof
Ministarstvo prostora je deo Living the City, velike revijalne izložbe koja prikazuje neke od naj…
Agelast: Ministarstvo prostora
“Oni se nalaze na prvoj liniji fronta trenutne borbe za Košutnjak, osnivači su “Ne davimo Beograd…
Emisija Prostori slobode: Iva Čukić
U šestoj epizodi serijala Prostori Slobode Mia David razgovara sa Ivom Čukić. U šestoj epizodi se…