VODIČ ZA ORGANIZOVANJE GRAĐANSKE SKUPŠTINE
Uvod u organizovanje građanske skupštine
Vodič koji se nalazi pred vama je koristan alat za svaku instituciju, organizaciju ili lokalnu grupu građana koja je zainteresovana za organizovanje građanskih skupština.
Svedoci smo da dominantni demokratski modeli odlučivanja i nisu toliko demokratski, pa su se vremenom rodile nove i alternativne demokratske prakse, a neke od njih su ušle i u institucije u Evropi. Jedan od tih formata su i građanske skupštine.
Mi ćemo predstaviti građanske skupštine kroz temu urbanističkog planiranja, prikazaćemo kako one funkcionišu, kako se organizuju i kako ostvariti relevantne rezultate.

Uvod
Koraci
Primeri
01.
Zašto su nam potrebne građanske skupštine?
Mi ćemo predstaviti građanske skupštine kroz temu urbanističkog planiranja, prikazaćemo kako one funkcionišu, kako se organizuju i kako ostvariti relevantne rezultate.
Građanske skupštine predstavljaju jasno strukturisan model ostvarivanja višeg nivoa demokratskog odlučivanja i uključivanja građana u političke odluke koje se direktno tiču njihovih života, odnosno bave se pitanjima od javnog značaja.
One se služe metodom deliberacije koja podrazumeva aktivnije uključivanje javnosti u donošenje odluka, omogućavajući im da razmenjuju argumente među sobom i sa drugim stručnjacima, predstavnicima institucija i donosiocima odluka, saslušaju različite perspektive i zajedno oblikuju rešenja.
Ovaj model izvodi se iz nekoliko pretpostavki:
1.
Ukoliko su sveobuhvatno i pravovremeno informisani, građani imaju kapacitet da predlažu i učestvuju u odlučivanju u vezi sa pitanjima koja se tiču njihove svakodnevice, komšiluka, grada.
2.
Ukoliko se kroz inkluzivnu i ravnopravnu diskusiju racionalno razmenjuju argumenti i različiti stavovi o određenoj temi, učesnici preispituju svoje stavove, razvijaju veće razumevanje drugačijih pozicija i iskustava i zajednički dolaze do predloga koji su u interesu celokupne zajednice.
3.
S obzirom da podršku diskusiji daju i relevantni eksperti i donosioci odluka, krajnji predlozi predstavljaju legitimnija i kvalitetnija rešenja o onih koji se donose u tradicionalnim formatima učešća (ankete, konsultacije, primedbe, itd.)
02.
Koje su faze građanske skupštine?
U zavisnosti od složenosti pitanja, odnosno teme građanske skupštine, kao i raspoloživih resursa, građanske skupštine imaju nekoliko faza:
I faza
Informisanje
II faza
Deliberativna
međufaza
Podrška institucija i donosilaca odluka
III faza
Revizija predloga
IV faza
Glasanje za finalne predloge
Nakon što su građani potpuno informisani o svim važnim aspektima za temu, građanske skupštine se realizuju kroz rad u manjim moderiranim diskusionim grupama, kao i plenarnim diskusijama u kojima učestvuju i relevantni ekseprti, predstavnici institucija i donosioci odluka.
03.
Kako organizovati građansku skupštinu?
Možemo da vam pomognemo u tome!
Kolektiv Ministarstvo prostora je i sam istraživao potencijal modela građanske skupštine u oblasti ur-banističkog planiranja.Verujući da ovaj model zaista može da nam pomogne da sistemski doprinesemo demokratizaciji ur-banog razvoja, želimo da podržimo i sve ostale inicijative, organizacije i institucije koje žele da istražeovakve formate u sopstvenom sistemu donošenja odluka ili borbi za glas u planiranju i razvojuodređenog dela ili celokupnog grada.Možemo vam biti podrška na nekoliko načina:
1. Konsultantska podrška
Sa znanjem zasnovanim na brojnim treninzima i edukacijama, ali i konkretnom iskustvu implementacije ovakvih formata, možemo da osmislimo koncept i korake u realizaciji građanske skupštine u vašem kontekstu
2. Koordinatorska podrška u nekom segmentu procesa
Ukoliko već imate razrađen koncept, ali vam nedostaje znanje u specifičnom aspektu pripreme i realizacije ovakvog formata, možemo preuzeti koordinaciju i odgovornost za realizaciju određenih segmenata celokupnog procesa
3. Partnerstvo
Ukoliko smatrate da zajednički rad i deljena odgovornost za pripremu i realizaciju jednog ovakvog formata, ili pak razmena u uvidima i iskustvu prethodno realizovanih ovakvih ili sličnih modela uključivanja građana, veoma smo otvoreni za svaki vid partnerstva.
Ukoliko želite da organizujete građansku skupštinu iz ove ili druge bliske oblasti, možemo vam biti podrška, jer je sama metodologija građanskih skupština univerzalna, bez obzira na temu kojom se bavi.
Ako ste zainteresovani za saradnju, pišite nam na mejl info@ministarstvoprostora.org