meta pixel

Inicijativa Blok je naš u odbrani novobeogradskog zelenila

U februaru 2024. godine, privremeni organ grada Beograda doneo je odluku o izradi plana detaljne regulacije za deo bloka 63, između ulica Nehruova, Japanska i Evropska, i do 2. septembra je na ranom javnom uvidu. U odnosu na mnoge druge procedure izrade planova, u ovom slučaju je lokalna zajednica samostalno došla do informacije da je pokrenuta izrada ovog plana odmah po donošenju odluke. Posedovanje te informacije potaklo je grupu komšija da se samoorganizuje i mobiliše i ostale stanovnike blokova 61, 62, 63 i 64, te je formirana lokalna samoorganizovana grupa, potom i udruženje građana, Blok je naš.

U samoj odluci o izradi plana, građani su jasno prepoznali da je osnovni motiv i interes ovog plana da se omogući izgradnja stambeno-poslovnih objekata na parcelama u bloku 63, koje su u postojećem stanju zelene površine i koje stanovnici bloka aktivno koriste kao takve. 

S obzirom da sistem planiranja ne prepoznaje učešće javnosti u najranijim fazama izrade plana (čak ni inicijalna istraživanja o realnim potrebama onih na koje plansko rešenje direktno utiče kroz npr. ankete, fokus grupe, konsultacije) niti obrađivači planova to praktikuju kada izrađuju plan, prve aktivnosti grupe Blok je naš bile su usmerene na poziv obrađivaču i glavnom gradskom urbanisti da se uspostavi komunikacija i saradnja sa stanovnicima bloka. Ovi pozivi na saradnju motivisani su uverenjem da planiranje mora biti participativno, te da su stanovnici određenog prostora neizostavni akteri planiranja. I nakon nekoliko desetina saradnji sa samoorganizovanim lokalnim grupama, ponovo beležimo slučaj da su građani ti koji nadležnim institucijama upućuju poziv i iniciraju saradnju, te zahtevaju da budu deo procesa planiranja. Usled izostanka odgovora nadležnih, grupa je započela niz aktivnosti kojima je borbu za zaštitu prostora premestila iz institucinalnih kanala i formata u aktivnosti i borbu na (zelenom) terenu, sa ciljem informisanja komšija, zajedničke edukacije o problemu, dalje mobilizacije i građenja zajednice. 

Pre svega, pokrenuta je peticija za obustavljanje svih tekućih i planiranih izgradnji stambeno-poslovnih i komercijalnih objekata,  prestanak važenja svih urbanističkih planova koji su na snazi kao i  prestanak važenja svih odluka o izradi urbanističkih planova, kojima je planirana izgradnja stambeno-poslovnih i komercijalnih objekata na području blokova 61, 62, 63 i 64 na Novom Beogradu. Do danas, prikupljeno je više od 15.000 potpisa podrške.

Zajedno sa drugim samoorganizovanim lokalnim grupama, Zajednička akcija za blok 70 i 70a i Bežanija ostaje kosa prkosi, grupa Blok je naš organizovala je masovni protest protiv dalje komercijalne izgradnje na javnim i zelenim površinama Novog Beograda, koji je podržalo više od 15 lokalnih samoorganizovanih grupa širom grada. Zatim, organizovana je tribina u bloku 63 pod nazivom Urbanizam u blokovima: Kako do zelenog i humanog uređenja, koja je okupila zajednicu i na kojoj smo, između ostalog, informisali građane o tekućoj izradi plana i zajednički diskutovali o mogućim pravcima delovanja. 

Sve navedene aktivnosti i akcije predstavljaju primer dobre prakse vaninstitucionalnog delovanja lokalne samoorganizovane grupe, i igraju ključnu ulogu u afirmaciji prostora koji zajednica želi da sačuva sa jedne strane, ali i afirmaciji zajedničkog interesa grupe, sa druge strane. 

Iako izrade planova često traju besmisleno dugo, svega 6 meseci po donošenju odluke o izradi plana, grad je objavio rani javni uvid u koncept ovog plana. Ipak, beležimo slučajeve da kada na terenu postoji dobro organizovana i vrlo aktivna grupa, sa jasnim stavom da se protive planiranoj izgradnji, investitori teže što bržoj izradi plana, a u saradnji sa nadležnim institucijama javne uvide objavljuju tokom letnjih godišnjih odmora, kada se očekuje minimalni otpor. Stoga možemo da kažemo da su to neke već primenjivane taktike i gradske uprave i investitora kako bi se neutralisao svaki vid protivljenja predloženim planovima. 

Dok su nadležne institucije ostale gluve i neme na upućene dopise ove grupe i u potpunosti ih isključile iz procesa izrade ovog plana, istovremeno su otvorile vrata za upliv dodatnih partikularnih interesa, te je koncept plana predstavio novu granicu plana, koja sada obuhvata još dve dodatne zelene površine u središtu bloka 63. To je ujedno i jasna poruka da gradska uprava i služba glavnog urbaniste imaju uspostavljene kanale komunikacije i saradnje sa privatnim sektorom koji investira u komercijalnu izgradnju, dok su ti isti kanali za stanovnike bloka potpuno zatvoreni. Područje plana podeljeno je u četiri bloka, a konceptom plana u 2 bloka predlaže se izgradnja mešovitih gradskih centara (stanovanje + poslovanje) na mestu postojećih zelenih površina, koje stanovnici bloka 63 aktivno koriste. U postojećem stanju 3 od 4 bloka predstavljaju zelene površine, a koncept plana predviđa da se zelenilo zadrži samo u jednom bloku. Ta zelena površina koja bi ostala predstavljala bi jedinu javnu zelenu površinu u celom bloku 63, koja bi celom bloku mogla da pruži svega 0,7m2 javne zelene (parkovske) površine po stanovniku. 

Postojeće stanje

Planirano stanje

Važećim urbanističkim planovima višeg reda, ovaj scenario je unapred pripreman. Još 2016. godine planom generalne regulacije Beograda (PGR), sva 2 sporna bloka u ovom planu predviđena su u celosti za komercijalne namene, bez mogućnosti da se namena promeni u stambenu izgradnju. Potom, 2019. godine plan generalne regulacije sistema zelenih površina nije uvrstio ta dva bloka u zelene površine. Naposletku, 2022. godine, izmenama PGR-a omogućena je promena namene iz komercijalne u stambenu izgradnju, čime se otvorio put za izradu ovog plana detaljne regulacije. Ove izmene u planovima višeg reda, kao i predloženo konceptualno rešenje u predmetnom planu detaljne regulacije sprovedene su bez neophodnih studija i analiza prostora koje bi pokazale da stanovnicima bloka 63 nisu potrebni dodatni komercijalni sadržaji, kao ni zelene površine, već su im neophodni dodatni stambeni kvadrati, čime bi se možda i moglo opravdati ovakvo plansko rešenje. Jako je važno podvući da ovaj isti scenario važi i za ostale bežanijske blokove, samo je pitanje kada će doći na red i koji će blok biti sledeći.

Stanovnici blokova 61, 62, 63 i 64 okupljeni oko grupe Blok je naš, uz podršku našeg kolektiva i drugih saboraca, aktivno rade na analizi plana i organizovanom učešću u proceduri planiranja tokom ranog javnog uvida. U sredu, 28. avgusta grupa Blok je naš i kolektiv Ministarstvo prostora organizovali su i realizovali radionicu kritičkog čitanja i analiziranja predmetnog plana i zajedničkog pisanja primedbi. Radionici, koja je održana na jedinoj planiranoj zelenoj površini u bloku 63, prisustvovalo je oko 100 ljudi, a napisano je i prikupljeno oko 500 primedbi na plan. Članice našeg kolektiva su okupljenima predstavile predmetni plan i pružile podršku u razumevanju svih njegovih nedostataka. Poseban fokus stavljen je na to šta građani mogu da urade kako bi zaštitili svoje zelene površine institucionalno i vaninstitucionalno i tokom ranog javnog uvida, ali i u narednim fazama izrade ovog plana. Razgovarali smo o načinima i metodama šire mobilizacije i motivacije i ostalih komšija i sugrađana u cilju izgradnje što snažnije lokalne grupe. Naposletku, diskutovali smo o sistemskim preprekama i tendencijama isključivanja građana iz planiranja i kako ih zajednički možemo prevazilaziti.

Na osnovu našeg višegodišnjeg iskustva i ostvarenih saradnji sa lokalnim samoorganizovanim grupama u Beogradu, čak ⅔ ovih grupa organizuje se kako bi pružilo otpor urbanističkim planovima koji predlažu smanjivanje zelenih površina. U tom pogledu, možemo da kažemo da su na prvoj liniji zaštite javnih zelenih površina upravo građani. Oni su ti akteri koji temu značaja i zaštite zelenila drže stalno u javnom diskursu kao prioritetnu temu u razvoju grada i zaštiti javnog interesa. Stoga Blok je naš nastavlja sa svojim daljim akcijama, trenutno prikupljajući primedbe na ovaj plan. Rok za predaju primedbi je ponedeljak, 2. septembar. Primedbe se predaju na pisarnici Sekretarijata za urbanizam i građevinske poslove ili se na istu adresu šalju poštom. Ako ne stižete da vašu primedbu pošaljete, ljudi iz ove grupe će to uraditi za vas, javite im se na nbgblokovi61.62.63.64@gmail.com 

Ministarstvo prostora podržava napore ove grupe i drugih lokalnih samoorganizovanih grupa u borbi za zeleniji, zdraviji i pravedniji grad. Ako je i vama potrebna podrška, tu smo!

POVEZANI TEKSTOVI

Potpiši za zelenilo

Potpiši za zelenilo

Kada se sećamo detinjstva, prvo se setimo zabave i igara kroz koje smo učili o sebi, o zajednici i…

Gde je plan?

Gde je plan?

Verovatno ste primetili da objave i najave urbanističkih planova i projekata ne možete tek tako d…

BEOGRAD 2041

BEOGRAD 2041

Nalazimo se u vrlo specifičnom trenutku – u toku je izrada Generalnog urbanističkog plana Beograd…

Izveštaj sa trećeg foruma

Izveštaj sa trećeg foruma

U subotu 26. marta 2022. godine, održan je četvrti participativni forum, čija je tema bila Nacrt PGR …

GUP Beograda 2041 primedbe

GUP Beograda 2041 primedbe

U toku je rani javni uvid u Generalni urbanistički plan Beograda do 2041. godine. Tri godine nako…

PGR BEOGRADA: primedbe

PGR BEOGRADA: primedbe

Danas, 21. januara je poslednji dan za predaju primedbi na Nacrt izmena i dopuna plana generaln…

Beograd na vodi: PRIMEDBE

Beograd na vodi: PRIMEDBE

U toku je javni uvid u Nacrt izmena i dopuna prostornog plana za projekat „Beograd na vodi”. Već …

PGR: razvoj Beograda u senci praznika

Pandemija ≠ izgovor

Grad Beograd najgrublje krši građanska prava u nastojanju da bez učešća javnosti ozakoni štetni i…