Građani zahtevaju izmene projekta Marina Dorćol zbog uticaja na životnu okolinu
Krajem septembra 2021. godine usvojen je Plan detaljne regulacije za Linijski park Beograd, projekat koji bi u načelu trebalo da revitalizuje priobalnu zonu od Brankovog do Pančevačkog mosta. Granice Plana detaljne regulacije za Linijski park Beograd obuhvataju prostor definisan trasom železnice u priobalnoj gradskoj zoni, od Beton hale na obali Save do Pančevačkog mosta na Dunavu, sa manjim ili većim površinama neposredno uz železničke koloseke. Iako uređenje novog parka u Beogradu zvuči lepo (posebno zbog toga što je u pitanju veoma retka pojava), ova prilika je iskorišćena da se u plan za park perfidno ubaci prenamena javnog zemljišta i doda desetine hiljada kvadrata stambenog, poslovnog i komercijalnog prostora. Parkovsku površinu u okviru Plana detaljne regulacije će finansirati grad Beograd, međutim lokalno stanovništvo neće imati mnogo koristi od toga budući da je povećanje atraktivnosti područja usmereno na povećanje cene zemljišta i izgradnju nepriuštivih stambenih objekata, čemu svedoče projekti za K-distrikt, bivšu fabriku Duga, Beogradski pamučni kombinat, Novi Dorćol, Žitomlin, svi u neposrednoj blizini Linijskog parka.
Planom detaljne regulacije Linijskog parka je predviđena i izgradnja naselja Marina Dorćol, deklarativno zelenog naselja za koje se očekuje da bude “najelitnije naselje u Beogradu”. Idejno rešenje za ovo naselje predviđa izgradnju preko 200.000 kvadrata stambeno-poslovnog prostora, sa objektima visine 44 metara, iako Plan generalne regulacije građevinskog zemljišta Beograda (plan višeg reda) predviđa maksimalnu visinu objekta od 32m. Osim toga, ovaj projekat takoreći prisvaja i Termoelektranu Snaga i svetlost, utvrđenu za spomenik kulture 2013. godine, a sam plan ostavlja prostora za njenu komercijalizaciju. Za projekat Marina Dorćol izrađena je Studija procene uticaja na životnu sredinu, koja je bila na javnom uvidu do 22. maja.
Prva javna rasprava o Studiji procene uticaja na životnu sredinu za projekat Marina Dorćol trebalo je da se održi 22. maja u prostorijama Sekretarijata za zaštitu životne sredine, međutim kako nije bila obezbeđena sala (nisu očekivali da će iko doći, kako kažu) odložena je za nedelju dana. U sledećem terminu, 30. maja, održala se višečasovna rasprava ali zbog odsustva predstavnika relevantnih institucija, učesnici nisu dobili odgovore na brojna pitanja koja su postavili, čime je zainteresovanim komšijama, kako oni sami cene, uskraćena mogućnost da do kraja razumeju neke aspekte projekta i u skladu sa tim upute još primedbi. Tom prilikom je najavljeno organizovanje još jedne rasprave u roku od 7-10 dana, uz obećanje da će na njoj biti prisutni svi predstavnici nadležnih javnih institucija. Iako su 4. juna, predstavnici grupe građana Dorćol u srcu dobili informaciju da je organizovanje rasprave u toku, ona još uvek nije održana. Upućeno je još nekoliko upita o njenom održavanju na koje nikada nisu stigli odgovori.
Stanovnici Dunavskog keja zabrinuti su za efekte koje će projekat Marina Dorćol imati na kvalitet njihovog života iz više razloga. Kako kažu, brine ih što je u okviru kompleksa planiran objekat dužine 180m i visine 3m, za koji smatraju da će poremetiti prirodno strujanje vazduha i time sprečiti prirodnu ventilaciju susednih blokova. Takođe, smatraju da je 10% površina u direktnom kontaktu sa tlom premalo za projekat koji za cilj ima uređenje priobalja, iako ih investitor ubeđuje da će moći u potpunosti da uživaju u keju, voze rolere i bicikle pažljivo promišljenim stazama i šetaju ulicama sa lepim drvoredima, oni uočavaju da se najveći deo zelenih površina planira u žardinjerama na ravnim krovovima objekata u sklopu kompleksa, što ih čini nedostupnim najvećem delu korsnika keja. Pored toga, skreću pažnju i da je ovaj projekat omogućen Planom detaljne regulacije Linijskog parka, koji je usvojen za vreme korone, kada je zbog zabrane kretanja veliki broj ljudi bio sprečen da učestvuje u javnoj raspravi. Podsećaju i da je ovim planom dozvoljena izgradnja 2.5x veća od one predviđene prethodnim planom detaljne regulacije za ovo područje, a sve pod izgovorom uređenja parka i javnih površina uz obalu Dunava.
POVEZANI TEKSTOVI
Zašto ne ukinemo planiranje?
Sećate se prve epizode 15. sezone Saut Park-a u kojoj Kajl, pristajući bez čitanja na korisničke uslove…
Primedbe na plan za EXPO – odbacivanje plana jedino prihvatljivo rešenje
Na skraćnom javnom uvidu od 15 dana našao se PPPPN Nacionalni stadion 4. faza, koji obuhvata …
Nema nazad, samo napred – na tom putu jedino stoji javni interes (EXPO 2027)
Živeći već 30 godina neoliberalni razvoj grada, trebalo bi da smo se već odomaćili u stalnoj deregul…