Tokom decembra i januara organizujemo seriju razgovora o Beogradu i njegovoj budućnosti.
Epizoda 01. Ima li Beograd plan za adaptaciju na klimatske promene? // YouTube / Facebook.
Epizoda 02. Od kuće do posla za najviše 30 min // YouTube / Facebook
Epizoda 03. Gde smo tu mi? // YouTube / Facebook
Epizoda 04. Beograd 2041: Grad čistog vazduha / 21. januar u 18h / Zoom / YouTube / Facebook
Nalazimo se u vrlo specifičnom trenutku – u toku je izrada Generalnog urbanističkog plana Beograda za period od 2021. do 2041. godine. Ovaj važan i sveobuhvatni plan se izrađuje na svakih 20 godina, a određuje smernice celokupnog razvoja grada, od saobraćaja, preko rasporeda stambenih zona, broja i veličine parkova do izgradnje nove komunalne infrastrukture i objekata.
Prema poslednjem izveštaju Agencije za zaštitu životne sredine, merna stanica na Novom Beogradu pokazivala je prekoračenje dnevne granične vrednosti zagađenja vazduha PM česticama čak 169 dana u tokom 2019. godine. Zbog toga što je postao jedan od najzagađenijih gradova u svetu, Beograd je dotakao dno, a to može biti potentna perspektiva za sveobuhvatnu transformaciju.
Beograd kao grad čistog vazduha je potreba i pravo ljudi koji u njemu žive. Transformacija grada ka društvenoj zajednici koja zadovoljava potrebu za čistim vazduhom i zdravim životnim okruženjem odvija se na više nivoa, a urbanističko planiranje je fundamentalni institucionalni okvir za ostvarenje cilja – Beograda kao grada čistog vazduha. Neophodno je da se vizija klimatski neutralne Evrope sprovodi i kroz perspektivu klimatski neutralnih gradova. Zbog toga je važno da u ranoj fazi izrade novog GUP-a pokrenemo diskusiju o tome kako da Beograd pretvorimo u grad koji diše punim plućima.U ovom, četvrtom po redu razgovoru o budućnosti Beograda, razgovaraćemo o načinima i mogućnostima da Beograd pretvorimo u klimatski neutralni grad, grad čistog vazduha i čiste životne sredine.
U razgovoru će učestvovati:
Vladimir Đurđevic, klimatolog, Fizički fakultet Univerziteta u Beogradu
Milena Zindović, arhitektkinja i urbanistkinja
Dragoljub Bakić, arhitekta
Mirko Popović, programski direktor RERI, moderator razgovora